Poseł na Sejm RP Iwona Arent, Adwokat z Tarnopola Ludmiła Semenenko i Mecenas Lech Obara ze Stowarzyszenia Patria Nostra oferują wsparcie w formie punktów transgranicznej pomocy prawnej. W punktach przyjmowane są zgłoszenia uchodźców wojennych z Ukrainy, którzy potrzebują pomocy prawnika.
Inicjatorzy transgranicznej pomocy prawnej mówili o swoim pomyśle podczas konferencji prasowej, która odbyła się 13 września.
Mężczyźni zostali na Ukrainie, walczą, są w wojsku w różnych formacjach, a kobiety potrzebują u nas pomocy – nie tylko pomocy finansowej od państwa polskiego, ale także musimy pomyśleć o tej pomocy prawnej transgranicznej. Wiele z tych kobiet nie zna języka polskiego.
– mówiła Iwona Arent.
O rodzaju spraw, którymi zajmują się punkty pomocy mówił Mecenas Lech Obara:
Na Ukrainie toczą się sprawy alimentacyjne, spadkowe, uznania za nieżyjącego. (…) Kobiety nie mogą wyjechać, a mają problemy na terenie Ukrainy. (…) Powinniśmy stworzyć jakiś system, w którym nie jadąc z dziećmi na Ukrainę będą mieli pomoc.
Poza kłopotami socjalnymi Ukraińcy borykają się z problemami prawnymi, które należy uregulować w kraju ojczystym. Są sprawy, których prawnicy z Polski nie załatwią. Współpraca prawników z Ukrainy i Polski pozwoli na skuteczne ich rozwiązanie. Ukraińcy, którzy mieszkają obecnie w Polsce, chcąc uzyskać pomoc, mogą zgłaszać się do polskiej kancelarii, a ta następnie zorganizuje kontakt z prawnikami z Ukrainy, których reprezentuje Adwokat Ludmiła Semenenko.
Umówiliśmy się, że na początek osoby, które potrzebują właśnie takiej pomocy zwracają się do kancelarii Pana Obary i przez Skype określamy kwestię, którą trzeba rozwiązać.
– wyjaśniała Pani Adwokat.
Z dniem 1 sierpnia 2022r. Stowarzyszenie Patria Nostra uruchomiło trzy punkty transgranicznej pomocy prawnej – dwa w Polsce (Warszawa i Olsztyn) oraz jeden na Ukrainie (Tarnopol).
Zobacz więcej:
Telewizja Olsztyn: Prawnicy bez granic – transgraniczna pomoc prawna
Radio Olsztyn: Wspólne działanie polskich i ukraińskich prawników na pomoc uchodźcom wojennym