Małe gospodarstwa rolne coraz częściej padają ofiarami nieuczciwych firm pożyczkowych. Posłowie Iwona Arent i Jerzy Małecki, mec. Lech Obara oraz Dariusz Wilczyński ze Stowarzyszenia 304 KK pracują nad nowymi przepisami ochronnymi.
Powołany przez poseł Arent zespół sprawą nieuczciwych praktyk lichwiarskich zainteresował Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Grzegorza Pudę. Ten przy współpracy z Ministerstwem Sprawiedliwości dąży do stworzenia przepisów ochronnych dla małych gospodarstw rolnych.
Na konferencji prasowej, która odbyła się 6 sierpnia przedstawiciele zespołu tłumaczyli, jakie zagrożenia czyhają na rolników oraz jakie zmiany prawne pozwoliłyby na ich zabezpieczenie.
Mecenas Obara zaznaczył, że rozwiązaniem, które ograniczy możliwość wyłudzeń jest włączenie rolników w poczet konsumentów. Zyskają oni wówczas większą ochronę przed lichwą. Obecnie traktowani są jak przedsiębiorcy. Nie mogą jednak równać się z firmami pożyczkowymi, które mają wiedzę prawniczą i zaplecza w postaci specjalistycznych kancelarii.
W wyniku praktyk lichwiarskich gospodarstwa popadają w długi, a stawką tych działań i celem, do którego dążą lichwiarze jest przejęcie ziemi.
Zespół odbył już spotkania w tej sprawie w resorcie rolnictwa. Oprócz wielu innych działań Iwona Arent skierowała interpelację do ministra. Z odpowiedzi wynika, że kwestie i postulaty zgłoszone w interpelacji zostaną objęte projektowanymi obecnie regulacjami prawnymi dotyczącymi gospodarstw rodzinnych oraz ewentualnymi zmianami Kodeksu cywilnego. (więcej: https://sejm.gov.pl/Sejm9.nsf/interpelacja.xsp?typ=INT&nr=25027).
Jerzy Małecki, który jest wiceprzewodniczącym sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi zaznaczył, że nowe przepisy mogą być procedowane w ramach uchwalenia ustaw Nowego Ładu.
Zobacz więcej:
olsztyn.tvp.pl: Zadłużone gospodarstwa. Zmiana prawa ma pomóc rolnikom
tko.pl: Nieuczciwe praktyki prowadzone przez firmy pożyczkowe. Posłowie podejmują inicjatywę
radioolsztyn.pl: Coraz bliżej do zmiany przepisów ratujących małych rolników przed lichwą