Polsko-Litewska Grupa Parlamentarna, na czele której stoi przewodnicząca Iwona Arent, wyraziła w liście otwartym niepokój wobec informacji napływających od polskiej mniejszości narodowej na Litwie, zwłaszcza dotyczących oświaty w języku polskim. List datowany na 14 czerwca 2023 roku został skierowany do litewskich posłów z Grupy ds. Kontaktów Międzyparlamentarnych z Sejmem i Senatem Rzeczypospolitej.
W obliczu intensyfikujących się wyzwań w regionie, w tym agresji Rosji na Ukrainę, Grupa podkreśla znaczenie utrzymania i pogłębiania dobrych polsko-litewskich relacji dwustronnych. Szczególny nacisk położony został na zachowanie tożsamości polskiej mniejszości na Litwie i rolę edukacji w języku polskim w jej pielęgnowaniu. Polska mniejszość na Litwie — rodzice, nauczyciele, uczniowie — żyją w niepokoju z powodu wciąż nasilającego się ograniczania praw oświatowych do nauczania w języku ojczystym.
Polsko-Litewska Grupa Parlamentarna wyraża zaniepokojenie kolejnymi reformami podejmowanymi przez litewski resort oświaty, które mają na celu poprawę jakości nauczania i dobro dziecka, ale które w opinii Polaków zamieszkujących Litwę, stają się poważnym zagrożeniem dla szkół polskiej mniejszości narodowej.
W apelu podkreślono również, że rok szkolny zaczyna i kończy się walką o przetrwanie poszczególnych placówek. Obecnie problem ten dotyczy kryteriów powoływania i optymalizacji sieci szkół. Zastosowane rozwiązania zagrażają istnieniu szkół, prowadząc do ich likwidacji lub obniżenia statusu szkoły.
Polsko-Litewska Grupa Parlamentarna apeluje o zaniechanie działań uderzających w szkolnictwo polskiej mniejszości narodowej, w tym w młodych Polaków na Litwie, którzy będąc lojalnymi obywatelami Litwy, pragną jednocześnie pielęgnować swoją polską tożsamość narodową.
Grupa przypomina, że jako kraje członkowskie Unii Europejskiej Polska i Litwa zobowiązały się do przestrzegania praw mniejszości narodowych, co jest zgodne z przyjętymi przez oba kraje dokumentami w tej sprawie. Zwraca również uwagę na zbliżającą się 30. rocznicę podpisania Traktatu między Rzeczpospolitą Polską a Republiką Litewską o przyjaznych stosunkach i dobrosąsiedzkiej współpracy.
W obliczu tych wyzwań Polsko-Litewska Grupa Parlamentarna wyraża nadzieję, że w trakcie prac nad ustawą oświatową w Sejmie Republiki Litewskiej wysłuchane i uwzględnione zostaną prawa i postulaty polskiej mniejszości narodowej.