12 grudnia 2016 roku w olszyńskim Domu Rzemiosła miało miejsce Podsumowanie Roku cyklicznych, comiesięcznych spotkań, organizowanych z inicjatywy społecznego Ruchu Kontroli Wyborów w Olsztynie, wspólnie z Biurem Poselskim Iwony Arent, Posła na Sejm RP.
Biuro Poselskie reprezentował p. Michał Dworzycki, asystent Poseł Iwony Arent, który przedstawił wybrane sprawy, którymi zajmowała się Poseł od 28 listopada do 11 grudnia 2016 r., tj. od ostatniego spotkania.
Dotyczyły one PKS Olsztyn, Służby Celnej, kontynuacji sprawy niszczenia drogi przez ciężki sprzęt w jednej z gmin, a także interwencji w sprawach indywidualnych osób, które zgłosiły się z prośbą o pomoc do Biura Poselskiego.
Spotkanie 12.12.2016, podobnie jak poprzednie, prowadziła Anna Piotrowska, koordynator społ. Ruchu Kontroli Wyborów w Olsztynie.
Od 13 grudnia 2015 r. odbyło się 10 organizowanych wspólnie spotkań.
W każdym uczestniczyło od 30-60 osób. W kilku z nich udział wzięły lokalne media.
Uczestnikami spotkań były głównie osoby działające w 2015 r. w Ruchu Kontroli Wyborów; Wyborcy Wyborów Prezydenckich i Parlamentarnych z 2015 r., zainteresowani pracami Sejmu i Senatu VIII kadencji (2015-2019); a także ci, którzy pragnęli zgłaszać istotne problemy społeczne, dzielić się wiedzą, współpracować z RKW oraz Biurem Poselskim Poseł Iwony Arent.
Już na pierwszym spotkaniu 14.12.2015 zgłoszono konieczność m.in.:
- rozliczenia wszystkich afer ze szczególnym uwzględnieniem tych, które dotyczyły Bronisława Komorowskiego,
- przeprowadzenia pełnej lustracji, z podaniem do publicznej wiadomości wszystkich tajnych i nietajnych współpracowników byłego systemu, bez względu na obecną przynależność partyjną,
- zmiany Kodeksu Wyborczego, z uwzględnieniem propozycji zgłaszanych przez Krajowy Ruch Kontroli Wyborów,
- zniesienia obowiązkowych szczepień,
- wprowadzenia zakazu sprzedaży bez recepty tabletek wczesnoporonnych ellaOne.
Na kolejnych spotkaniach domagano się m.in.:
- publikacji Aneksu do Raportu z likwidacji Wojskowych Służb Informacyjnych,
- przedstawienia Bilansu Otwarcia obecnego Rządu w odniesieniu do afer w III Rzeczypospolitej Polskiej (lata 1989-2015),
- przywrócenia Prokuratorowi Andrzejowi Witkowskiemu dalszego prowadzenia śledztwa w sprawie uprowadzenia i brutalnego zamordowania ks. Jerzego Popiełuszki,
- wyjaśnienia, na czym polega i jak działa dozór elektroniczny,
- wyjaśnienia zasadności planowanej w Olsztynie budowy spalarni śmieci przywożonych z 37 gmin, tj. od 1/3 mieszkańców woj. warmińsko-mazurskiego,
- wyjaśnienia, dlaczego umowa TTiP zawiera tajne klauzule,
- informacji, czy Rząd RP wystąpi o odszkodowania wojenne do Niemiec,
- wprowadzenia odpowiedzialności i wypłacania odszkodowań w przypadku powikłań poszczepiennych,
- informacji, kiedy Polska wypowie „konwencję antyprzemocową”, wprowadzającą rozwiązania „gender” m.in. w wychowaniu dziecka od pierwszych lat życia.
W celu pełniejszego wyjaśnienia konkretnych problemów i zagadnień w spotkaniach brali udział zaproszeni goście. Byli to: poseł Jerzy Gosiewski (temat Puszczy Bałowieskiej), mjr Piotr Klimas (sytuacja polskiego więziennictwa i dozór elektroniczny), dr.n.med. Jerzy Jaśkowski (problem szczepień i odczynów poszczepiennych), lek. med. wet. Janusz Dzisko, Dyrektor WSSE Olsztyn (podstawy prawne związane ze szczepieniami), Anna Zdanowicz-Ruskoń, Woj. Konsultant w dziedzinie pediatrii, Jacek Pachucki (obawy i protesty związane z budową w Olsztynie spalarni odpadów komunalnych).
Ponadto, w 2016 r. podczas spotkań kilkakrotnie zgłaszano nieprawidłowości w funkcjonowaniu schroniska dla psów w Radysach. Padały też pytania: jak zgłosić sprzeciw dotyczący pobierania po śmierci organów, kiedy nastąpi nowelizacja ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, czy będą zmiany w rozliczeniach PIT, a także poruszono wiele innych zagadnień, które interesowały uczestników spotkań.
W sprawach szczególnie ważnych, istotnych społecznie, takich jak budowa w Olsztynie spalarni śmieci, dramatyczne warunki bytowe psów w schronisku w Radysach, opłata audiowizualna dla działkowców, przedstawianie skutków wypadków drogowych na szkoleniach dla osób ubiegających się o uzyskanie uprawnienia do kierowania pojazdami, umieszczenie sekundników przy sygnalizacji świetlnej, zasiłek chorobowy dla byłych funkcjonariuszy, problem szczepienia dzieci i wielu innych zostały wystosowane przez Poseł pisma i interpelacje. Uzyskane tą drogą odpowiedzi od właściwych w sprawach instytucji i podmiotów, przedstawiano na kolejnych spotkaniach.
Warto podkreślić, że jednym z głównych punktów każdego spotkania były pytania z sali zadawane Pani Poseł Iwonie Arent. Możliwe było zgłoszenie nieograniczonej liczby pytań. Na część z nich odpowiedź była udzielana na bieżąco. Pozostałe pytania, na które nie starczyło czasu były spisywane na kartkach przygotowanych przez Biuro Poselskie. W pierwszej części kolejnego spotkania były wyświetlane na ekranie i omawiane przez Panią Poseł. Ułatwiało to większe zrozumienie poruszanych zagadnień.
Spotkania były cenną formą wymiany myśli, poglądów oraz bieżącego zapoznawania się z pracami Sejmu, Senatu, Rządu RP, a także umożliwiały systematyczne omawianie bieżących spraw krajowych i lokalnych, mających wpływ na warunki życia mieszkańców województwa warmińsko-mazurskiego.
W roku 2017 społ. Ruch Kontroli Wyborów planuje zająć się głównie przygotowaniami organizacyjnymi i merytorycznymi, związanymi z nadchodzącymi wyborami, natomiast kolejne spotkania w 2017 r. w Domu Rzemiosł, będą przygotowywane przez Biuro Poselskie Poseł Iwony Arent.
Opracowała: Anna Piotrowska
Społ. RKW w Olsztynie
grudzień 2016