Restrykcyjne prawo, które wprowadzono po wybuchu afery hazardowej doprowadziło do powstania ogromnej szarej strefy zajmującej się obsługą gier hazardowych. 1 kwietnia weszła w życie nowelizacja ustawy o grach hazardowych. Była ona tematem rozmowy w poniedziałkowym programie „Nasi na Wiejskiej”.
Poseł Iwona Arent uważa, że budulcem dla „szarej strefy” były rozwiązania legislacyjne wprowadzone przez rząd Donalda Tuska w 2009 roku:
Donald Tusk ratując reputację polityczną PO i Rządu w ciągu właściwie jednego dnia wprowadził ustawę, która była bardzo restrykcyjna,(…) de facto właściwie zabraniała jakichkolwiek gier hazardowych. Była bardzo restrykcyjna. To doprowadziło do tego, że powstała szara strefa, nie była kontrolowana, tak jak potrzeba. Dzisiaj wiemy o tym, że około 30 tysięcy automatów stoi nielegalnie (…). Ogromne pieniądze wypłynęły z budżetu państwa.
– mówiła w programie Iwona Arent
Odpowiadając na argumenty innych polityków zaproszonych do studia TVP 3 Olsztyn, które dotyczyły monopolizacji państwowej gier hazardowych parlamentarzystka Prawa i Sprawiedliwości dodała, że woli żeby podatki przynosiły dochód państwu niż firmom prywatnym, które płacą podatki za granicą.
Z tych podatków, które zostaną w Polsce to my sfinansujemy 500 +, Mieszkanie + i inne propozycje dla ludzi.
– podsumowała poseł Iwona Arent
Nowelizacja ustawy o grach hazardowych oraz niektórych innych ustaw wprowadza zmiany podyktowane potrzebą ograniczenia zjawiska „szarej strefy” w środowisku gier hazardowych, zapewnienia ochrony graczy przed negatywnymi skutkami hazardu oraz podniesienia społecznej świadomości w stosunku do zagrożeń wynikających z korzystania z usług nielegalnych operatorów hazardowych.
Najważniejsze zmiany jakie wprowadza nowelizacja to m.in. obowiązek blokowania przez dostawcę Internetu stron oferujących gry hazardowe niezgodnie z ustawą, podporządkowanie urządzeń umieszczonych poza kasynami monopoliście państwowemu, ograniczenia lokalizacji salonów gier, zakaz oferowania w salonach i na stronach internetowych usług, które mogłyby finansować w formie kredytu rozgrywki, wysokie kary pieniężne za urządzanie gier hazardowych niezgodnie z ustawą nakładane także na właściciela lokalu, gdzie są realizowane. Zmiany dotyczyć będą także pokera i przewidują możliwość organizowania turniejów przez podmioty posiadające koncesję na prowadzenie kasyn gry również poza nimi na podstawie zgłoszenia dokonanego właściwemu dyrektorowi izby celnej. Zgodnie z ustawą gra w pokera możliwa będzie także za pośrednictwem Internetu.
Źródło zdjęcia: zrzut ekranu ze strony TVP 3 Olsztyn