Prawo i Sprawiedliwość koncentruje się na poprawie poziomu życia Polaków. Program 500+ odniósł sukces i funkcjonuje sprawnie. Następnym etapem jest między innymi zapewnienie mieszkań. Iwona Arent 6 czerwca w programie Nasi na Wiejskiej mówiła o nowej inicjatywie Rządu.
Program Mieszkanie+ jest pierwszym kompleksowym programem rozwiązującym problemy mieszkaniowe Polaków. Składać się będzie z trzech filarów.
Pierwszy z nich to Narodowy Fundusz Mieszkaniowy, czyli mieszkania budowane na gruntach skarbu państwa. Powstające na nich mieszkania będą przeznaczone pod wynajem nieograniczony, z możliwością dojścia do własności. Rozwiązanie jest otwarte dla wszystkich, ale pierwszeństwo będą mieć osoby z największą punktacją (np. rodziny wielodzietne). Pod uwagę brane będą także dochody. W przypadku osób o niskich zarobkach, które utracą pracę, pieniądze gromadzone w ramach kolejnych rat wykupu mieszkania zostaną uruchomione na opłatę czynszu. Najemca będzie mógł przejąć mieszkanie na własność, dopłacając do czynszu przez około 20–30 lat. Lokator, który będzie chciał zmienić miejsce zamieszkania, będzie mógł się przeprowadzić do lokalu wybudowanego w tym systemie w innym mieście. Najmu nie będzie się dziedziczyło, ale środki wpłacane w ramach wykupu lokalu już tak. Inwestorem zastępczym dla realizacji tego programu, w każdym miejscu Polski, będzie Narodowy Operator Mieszkaniowy. Koszt mieszkań ma się zamykać w 2600 zł netto za metr kwadratowy.
Filar drugi obejmować ma wsparcie budownictwa społecznego. Samorządy będą mogły wnioskować o dofinansowanie budownictwa społecznego w wysokości 35 – 55% kosztów budowy mieszkań komunalnych. Samorządy, spółki gminne i towarzystwa budownictwa społecznego będą także mogły ubiegać się o preferencyjne kredyty w Banku Gospodarstwa Krajowego. Nowym instrumentem wsparcia będzie dotacja dla gmin (20% kosztów inwestycji), które wspólnie z inwestorami będą budowały mieszkania o niskim czynszu przeznaczone dla określonej (m.in. kryteriami dochodowymi) grupy osób. Ten instrument będzie szeroko dostępny m.in. dla towarzystw budownictwa społecznego, spółdzielni mieszkaniowych, ale również deweloperów.
Filar ostatni zakładać będzie ułatwioną możliwość oszczędzania na zakup lub remont nieruchomości na Indywidualnych Kontach. Oszczędności będą dopełnianie przez państwowe premie. Jeżeli środki nie będą spożytkowane właściwie, pojawi się obowiązek zwrotu premii do banku. Minimalny okres oszczędzania wyniesie 5 lat.
W studiu TVP 3 Olsztyn spotkali się Iwona Arent, Urszula Pasławska, Janusz Cichoń, Mirosław Pampuch i Andrzej Maciejewski. Rozmowę poprowadził Maciej Wróbel.
Więcej o programie Mieszkanie+, a także opinii Komisji Europejskiej na temat praworządności w Polsce w programie Nasi na Wiejskiej.