W dniach 14 – 15 marca odbyła się nadzwyczajna sesja Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy w sprawie wykluczenia Rosji z grona państw członkowskich Rady Europy w związku z napaścią na Ukrainę.
W obradach wzięła udział delegacja Sejmu i Senatu. W przygotowanym na nadzwyczajną sesję raporcie nt. konsekwencji agresji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę, Zgromadzenie potępiło działania Rosji i wyraziło solidarność z narodem ukraińskim. Ponadto potwierdziło poparcie dla suwerenności, niepodległości i integralności terytorialnej Ukrainy w jej granicach uznanych przez społeczność międzynarodową. Podczas debaty wszyscy członkowie Zgromadzenia zgodnie potępili agresję rosyjską na Ukrainę oraz zwracali uwagę na pogwałcenie przepisów prawa międzynarodowego, w tym praw człowieka i naruszenie przepisów Rady Europy. Ponadto wskazywali na konieczność natychmiastowego wyrzucenia Rosji z grona państw członkowskich Rady Europy. Wielu mówców wyrażało uznanie dla okazanej przez państwa graniczące z Ukrainą solidarności, w szczególności dla zaangażowania polskich obywateli i oferowanej przez nich pomocy dla uchodźców z Ukrainy. W debacie głos zabrali wszyscy posłowie-stali członkowie delegacji Sejmu i Senatu do ZPRE.
Przewodniczący polskiej delegacji Arkadiusz Mularczyk w swoim wystąpieniu poinformował zgromadzonych członków ZPRE o spotkaniu premiera Mateusza Morawieckiego, wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego oraz szefów rządów Czech Petera Fiali i Słowenii Janeza Janszy z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim i premierem Denysem Szmyhalem w Kijowie 15 marca. Arkadiusz Mularczyk przypomniał, iż wielokrotnie ostrzegaliśmy na forum Rady Europy, że Rosja chce zniszczyć porządek ustanowiony po 1989 r. – Dąży do zniszczenia Ukrainy jako demokratycznego państwa i zniszczenia narodu ukraińskiego. Dąży również do stworzenia ruskiej Europy bez rządów prawa, bez wolnych i demokratycznych wyborów, bez swobód obywatelskich. Bezprecedensowy i niczym nieuzasadniony akt agresji Rosji na Ukrainę przewartościował raz na zawsze poczucie bezpieczeństwa międzynarodowego – podkreślił Arkadiusz Mularczyk. – Bez przemian wewnętrznych, bez zmiany polityki zagranicznej, bez rezygnacji z prób zmieniania siłą porządku w Europie, bez przestrzegania praw człowieka, nie ma powrotu do grona demokratycznych państw Rady Europy – dodał.
Iwona Arent w swoim wystąpieniu podkreślała, że świat nie zapomni o zbrodniach jakich dokonuje Putin, a ręka sprawiedliwości go dosięgnie.
25 lutego Komitet Ministrów Rady Europy, w odpowiedzi na naruszenie przez Federację Rosyjską jej ustawowych obowiązków wynikających z członkostwa w organizacji, na podstawie art. 8 Statutu Rady Europy, podjął decyzję o zawieszeniu praw członkowskich Federacji Rosyjskiej oraz poprosił ZPRE o opinię ws. uruchomionej procedury. 15 marca Zgromadzenie przyjęło opinię, w której domagało się wykluczenia Rosji, i przekazało dokument do Komitetu Ministrów. Z dniem 16 marca, po 26 latach członkostwa, Rosja przestała być członkiem Rady Europy.
Źródło/Fot.: facebook.com/KancelariaSejmu, facebook.com/ParliamentaryAssembly, Candice Imbert/Council of Europe, Arkadiusz Mularczyk