„Instytucja skargi nadzwyczajnej jest bardzo ważna, bo to ratowanie ludzi, którzy zostali skrzywdzeni przez wymiar sprawiedliwości, przez nieuczciwych sędziów lub sędziów, którzy wydali złe wyroki.” – mówiła na antenie Radia Maryja Iwona Arent.
Sejm w czwartek uchwalił prezydencką nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym. Jednym z jej założeń jest wydłużenie terminu na wnoszenie skarg nadzwyczajnych przez Prokuratora Generalnego i Rzecznika Praw Obywatelskich. To inicjatywa, o którą zabiegała poseł na Sejm RP Iwona Arent i mec. Lech Obara ze Stowarzyszenia Patria Nostra.
Iwona Arent bardzo dobrze ocenia sam pomysł skargi nadzwyczajnej. Parlamentarzystka cieszy się, że postulaty dotyczące wydłużenia terminu na jej wnoszenie zostały uwzględnione przez Prezydenta:
Bardzo dobrą propozycją była nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym dot. skargi nadzwyczajnej Pana Prezydenta, żeby przedłużyć okres rozpatrywania skarg. Myślę, że to jest ogromny sukces wszystkich Polaków, którzy są pokrzywdzeni przez wymiar sprawiedliwości i będą mogli dochodzić sprawiedliwości przez złożenie skargi nadzwyczajnej.
– mówiła parlamentarzystka
25 lutego 2021 roku Prezydent podpisał ustawę z dnia 21 stycznia 2021 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. „Trzynastka” ma być wypłacona w kwietniu, a „czternastka” przed Bożym Narodzeniem. Próg dochodowy dla drugiego świadczenia będzie równy wysokości minimalnej emerytury. Według parlamentarzystki takie rozwiązanie jest sprawiedliwe:
Państwo polskie też nie jest w stawnie wszystkim wypłacić czternastej emerytury, bo jest wiele tarcz finansowych, pomocy, miliardy złotych włożono w pomoc dla przedsiębiorców, żeby ratować ich w ciężkim czasie kryzysu. Budżet jest w pewien sposób ograniczony.
– mówiła Iwona Arent.