Grupa 50 patriotów z Olsztyna i okolic uczciła 95 rocznicę Bitwy Warszawskiej. Były patriotyczne pieśni, były biało-czerwone flagi, były przemówienia, ale wśród zebranych była też nadzieja. Nadzieja na przywrócenie w naszej ojczyźnie wartości patriotycznych, które przez rządzących zostały mocno zaniedbane. Na szczęście ostatnie wydarzenia w Polsce dają realną szansę na przywrócenie godności trzem polskim słowom: Bóg, Honor i Ojczyzna. Zwycięstwo w Bitwie Warszawskiej jest doskonałym przykładem, że warto walczyć do końca.
Olsztyńskie społeczne obchody 95 rocznicy Bitwy Warszawskiej na Placu Solidarności rozpoczęto od odśpiewania hymnu oraz pieśni patriotycznych. Artur Chojecki, radny sejmiku wojewódzkiego przywitał wszystkich zgromadzonych w imieniu organizatorów czyli: Komitetu Miejskiego Prawa i Sprawiedliwości oraz Ruchu Społecznego im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, a także organizacji i środowisk patriotycznych Olsztyna. Później jako pierwszy głos zabrał Jerzy Szmit, poseł na sejm Prawa i Sprawiedliwości. Poseł przypomniał o tym jak ważne było to wydarzenie w dziejach Polski, Europy i Świata i że mimo tylu nie sprzyjających okoliczności udało się zwyciężyć. Przypomniał też słowa jednej z największych patriotycznych pieśni, która w wielu trudnych momentach dodawała Polakom otuchy i motywowała do drogi ku zwycięstwu.
Natomiast Marek Nowacki, z Ruchu Społecznego im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego zwrócił uwagę na czynniki, które zaważyły na zwycięstwie w 1920 r. Według Nowackiego tymi czynnikami to: patriotyzm, Kościół, kadry oraz wódz Józef Piłsudski. To dzięki patriotyzmowi ludzie walczyli o swój kraj i wygrali. Dzięki patriotyzmowi fala bolszewizmu, która pogrążyłaby Europę w mroku została powstrzymana. Dzięki Kościołowi, który stanął po stronie patriotów udało się zmobilizować ludzi do obrony. Dzięki polityce Józefa Piłsudskiego zostały stworzone w Polsce w tak krótkim czasie kadry oficerskie. – Lwy dowodzone przez Jelenia nie odniosą sukcesu, ale Jelenie dowodzone przez lwa tak – Takim powiedzeniem Marek Nowacki podsumował kunszt strategii Piłsudskiego.
Te wspomniane czynniki były motorem napędowym zwycięstwa w 1920 r. dlatego są teraz one w Polsce niszczone, aby Polska na arenie międzynarodowej nie odnosiła sukcesów i nie była w stanie rywalizować z innymi krajami. Jednak na szczęście obecnie w Polsce te czynniki mimo szykan i ataków odradzają się i zaczynają ze sobą współgrać.
Głos zabrał też mecenas Edward Ośko w imieniu zarządu Akcji Katolickiej archidiecezji Warmińskiej. Ośko wskazał na wiarę katolicką, dzięki której w szeregach żołnierzy było bardzo wysokie morale. W szczególności wielką zasługą był kult maryjny, gdyż bitwa warszawska miała miejsce właśnie w dniu święta Matki Boskiej Zielnej. Stąd często wygrana nad bolszewikami nazywana jest cudem nad Wisłą.
Na spotkaniu głos zabrał również przedstawiciel młodego pokolenia Radosław Nojman, który zwrócił uwagę, że polskie sierpnie zawsze odznaczały się w Polskiej historii wielkimi zwycięstwami zrywami narodowymi. Wymienił tu m. in. wydarzenia z I wojny światowej, po której Polska odzyskała niepodległość, Bitwę Warszawską, Powstanie Warszawskie, Porozumienia sierpniowe oraz ostatnie zaprzysiężenie prezydenta Andrzeja Dudy. Wskazał też na wielkie poświęcenie ks. Skorupki.
Na spotkaniu był również bohater i weteran wojenny Stanisław Brodacki, który podkreślił, że Bitwa Warszawska powinna być najważniejszym świętem Niepodległej Polski. Brodacki też przedstawiał publiczności patriotyczne wiersze, a pieśni, które intonował publiczność śpiewała wraz z nim.
Po złożeniu kwiatów pod pomnikiem Wolności Ojczyzny. Patrioci przeszli pod tablicę zawieszoną w hołdzie marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu.
Kamil Olszewski